Başkaleli öğrencileri staj için Romanya\'ya gitti

Haberi Paylaş

Tarih: 27 Haziran 2022 10:50

Başkaleli öğrencileri staj için Romanya'ya gitti

Başkaleli öğrencileri staj için Romanya'ya gitti

Başkale Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri staj yapmak üzere Romanya’nın başkenti Bükreş’e gitti.

Başkale İlçesinde Başkale Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür yardımcısı olarak görev yapan Sueda Bakırhan tarafından koordine edilen ve yürütülen  ’ Başkale Öğrencileri Modanın Başkenti Milano’da’ projesi kapsamında Romanya’nın Başkenti Bükreş’e gitti.

Moda ve Tasarım Bölümü öğrencileri için hazırlanan bu proje kapsamında toplamda 10 öğrenci 2 hafta boyunca İtalya ve birçok ülkeye ihracat yapan ve kalıp çıkartma, ütü, baskılama, kumaş analizi, etiketleme gibi birçok alanda faaliyet gösteren tekstil fabrikasında uygulamalı eğitim aldı.

Başkale’de bir ilki gerçekleştirdiklerini ifade eden Proje koordinatörü Sueda Bakırhan, “Kız öğrencilerden oluşan bir meslek lisesinde görev yapmaktayım. Sınır köylerde oturan ve daha önce Başkale’den Van’a gitme imkanı bulamamış öğrencilerimizi hayatları boyunca hem sosyal hem de mesleki anlamda unutamayacakları bir deneyim kazanmaları açısından yurtdışına götürmek ve bu proje için çabalamak ayrıca Başkale ilçesinde ilk defa uluslararası bir proje yürütmek benim için bir gururdu. Bütün bunların yanı sıra 2 hafta boyunca gördükleri eğitim karşılığında öğrencilerimize uluslararası geçerliliği olan Staj Sertifikası’nın verilmesi proje öğrencilerimiz için eğitim kariyerleri açısından önemli bir yere sahiptir. Kültürel ve sosyal alanlarda yapılan birçok gezi ve mesleki alanda yapılan staj projemiz Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenmiştir. İtalya ve İspanya projelerimiz de var. İnşallah gelecek yıl diğer öğrencilerimiz için de gelecek sene Avrupa kapılarını aralayacak’ dedi.

Hayatında unutamayacağı bir eğitim gezisinde yer adlığını belirten Moda ve Tasarım Bölümü 12. Sınıf Belkız Kadir, “Bizler Başkale’de doğup büyüdük. Sınır bir köyden her gün taşıma servisiyle okula gelip gitmekteyim.  Bu projeyi ilk duyduğumda çok heyecanlandım, gidebileceğimden emin değildim. Okulda yapılan 3 aşamalı sınav doğrultusunda projeye gidecek olan gruba seçildim ve Hayatım boyunca unutamayacağım 2 haftalık hem eğitim hem de kültürel ve sosyal anlamda dolu geçen bir süreç yaşadım” diye konuştu.

Projeye katılan Moda ve Tasarım Bölümü 12. Sınıf Belkız Kadir Özge Furat ise, “Gittiğimiz atölye çok büyük ve üretim çeşitliliği bakımından oldukça önemli bir yerdi. kendi okulumda moda tasarım bölümünde gördüğümüz dersleri uygulamaya döküp tecrübe kazanma açısından önemli bir fırsattı benim için. Bunun yanında yabancı bir ülkenin kültürünü ve sosyal hayatını yakından tanıma fırsatı buldum. Asla unutamayacağım bir deneyimdi bu ”şeklinde konuştu.

Haberin Fotoğraf Galerisi

  • Başkaleli öğrencileri staj için Romanya'ya gitti
  • Başkaleli öğrencileri staj için Romanya'ya gitti
Kaynak:Başkale Haber
Yorum Ekle

kod


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YEREL