Fedakâr baba cefakâr oğul 20 yıldır gece uyumuyor

Haberi Paylaş

Tarih: 07 Aralık 2020 02:05

Fedakâr baba cefakâr oğul 20 yıldır gece uyumuyor

Fedakâr baba cefakâr oğul 20 yıldır gece uyumuyor

Başkale de Fedakar baba,  uğrunda hayatını değiştirdiği engelli çocukları için 20 yıldır emek veriyor.

 

Başkale ilçesinde yaşayan Naci Baydar, uğrunda hayatını yeniden şekillendirdiği doğuştan engelli hastası iki kızının mutluluğu için 20 yıldır gece uyumuyor.

 

Başkale’de doğuştan bedensel ve zihinsel engelli Nergiz Baydar (21) ve Zihinsel engelli Semra Baydar(30) iki çocuğu ve yatalak babası ile yaşayan Naci Baydar, ailesinin mutluluğu için verdiği mücadeleyle herkese örnek oluyor.

 

Örencik Mahallesi'nde oturan Behiye ve Naci Baydar çiftinin hayatı, 1990'da ilk çocukları Semra’nın doğmasıyla zihinsel engelli teşhisi konulmasıyla değişti. Çiftin diğer çocuğu Nergiz’e de bedensel engelli teşhisi kondu.

 

30 yıl boyunca ücretli öğretmen olarak çalışan ve çocukları için öğretmenlik mesleğini de bırakan baba Naci Baydar, tüm zamanını çocuklarına adadı. 2 çocuğunu da okutup, Üniversiteye gönderen baba Baydar, çocukları üniversiteden mezun oldu.

Naci Baydar, evinde Nergiz ve Semra’nın rahat etmesi için her türlü düzenlemeyi yaptı. Çocukları için engelli rampası yapan odalarını yeniden dizayn eden Baydar, aldığı araba ile çocuklarını gezmeyi istedikleri her yere götürüyor.

 

"Yaşadığımız her şey Allah'ın bize verdiği lütuf"

 

Naci Baydar, yaptığı açıklamada, çocuklarını çok sevdiğini ve onların mutluluğunun her şeyden önce geldiğini dile getirdi.

Yaşadıkları karşısında asla isyankar olmadığını dile getiren Baydar, "Ben 30 yıl ücretli öğretmenlik yaptım. 4 çocuk babasıyım. 2 tane çocuğum engelli. Biri zihinsel engelli, diğeri de hem zihinsel hem de bedensel engelli. Doğduklarından beri biz Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi hastanesinde tedavilerini yaptırdık.15 yaşına kadar hep gidip geliyorduk rutin tedavilerini yapıyorduk. Bizim tek zahmetli işimiz çocuk gece uyumuyor. Hep gündüz uyuyor. Gece bizi uyutmuyor. Sürekli tepki gösteriyor. Onunla ilgilenmemizi ve uyumamızı istiyor. Söz konusu evlat oldu mu Allah dayanma gücü veriyor. İnsan uyumasa da önemi yok. Biz zevkle bakıyoruz. Benim 2 çocuğum daha var onlarda üniversite okuyorlar. Bitirmek üzereler. Anne babam da benim yanımda onlarda yaşlılar. Babam yatalak. Evde sağlık hizmeti alıyor. Onara da bakıyorum. Sağolsun devletimiz bizim hiçbir şeyimizi eksik etmiyor. Ülkemizin çok güzel bir sağlık sistemi var. Dünyada sadece Türkiye’nin sağlık sistemi bu kadar iyi diyebileceğim bir ülke yoktur.   " dedi.

 

"Onların varlığının verdiği mutluluk tarif edilemez"

Eşinin de kendisine destek verdiğine dikkati çeken Baydar, şöyle konuştu:

"Evimde onların yaşam alanlarını elimizden geldiği kadar çok güzel yaptık. Nergiz bedensel engelli de olduğu için yatağını çok harika yapmışım. Araba aldım onları gezdirmek için. Evime kendi imkânlarımla engelli rampası yapmışım. Bahçede gezdiriyorum. Çevremdeki insanlar bizi takdir ediyor. Diyorlar bu kadar hastayla gece uyumuyorsun nasıl dayanıyorsun. Bu da beni rahatlatıyor. Bana moral oluyor. "

 

"Tevekkül edin"

Baydar, engelli çocukları olan ailelere ise şöyle seslendi:

"Anne ve babalara çağrım şudur. Çocuklarınıza evlatlarınıza iyi bakın. Özellikle engelli çocuklara.Engelli olmasa bile sahip çıkın çocuklarınıza evlat gibisi yoktur. Çocuklarınızla ilgilenin ilgi çok önemlidir. Hiçbir şey sağlık kadar önemli değildir. Tevekkür edin.Allaha şükretsinler. "

 

 

 

 

 

 

Haberin Fotoğraf Galerisi

  • Fedakâr baba cefakâr oğul 20 yıldır gece uyumuyor
  • Fedakâr baba cefakâr oğul 20 yıldır gece uyumuyor
Kaynak:Başkale Haber
Yorum Ekle

kod


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YEREL