Van\'da Üretilen Domatesler Antalya\'ya Gönderiliyor

Haberi Paylaş

Tarih: 10 Ağustos 2020 02:51

Van'da Üretilen Domatesler Antalya'ya Gönderiliyor

Van'ın Çaldıran İlçesinde termal seralarda üretilen domatesler TIR’larla Antalya’ya gönderildi. Vali Mehmet Emin Bilmez, Van’dan Antalya’ya domates gönderilmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

Çaldıran İlçesinde termal seralarda 4 yıl önce üretilmeye başlanan domatesler, Türkiye'nin birçok ilinde olduğu gibi şimdi Türkiye'nin sebze üretiminde önemli yere sahip olan Antalya’da da tezgahlardaki yerini aldı.


TIR'ların Antalya’ya gönderilmesi öncesinde seralarda inceleme yapan Vali Mehmet Emin Bilmez, har zaman üretim yapan çiftçiye destek olacaklarını söyledi.


Van’dan Antalya’ya domates gönderilmesinin çok anlamlı olduğunu vurgulayan Vali Bilmez, “Çaldıran 2050 rakımda Türkiye'nin kışı en sert geçen, yıllık hava sıcaklık ortalaması en düşük olan ilçemizdir. 4 yıldır jeotermal seracılık yapılıyor. Burada üretilen ürünler hem bölgemizde hem de turizmin merkezi Antalya’ya gitmektedir. Bu örnek çalışmayı ilimizde yapan firma yetkililerine teşekkür ediyorum. Bunun devamında bölgemizde jeotermal seraların kurulduğu OSB’lerin alt yapısı için çalışma yürütmekteyiz. İnşallah onlarca üreticimiz bu tür seralarda ürettiği ürünleri Türkiye'nin dört bir yanına pazarlayacak” dedi.


Seralarda üretim yapan firmanın ortaklarından  Yusuf Taşkın, domateslerin özellikleri ve önümüzdeki dönemdeki hedeflerini Vali Mehmet Emin Bilmez’e anlattıktan sonra domates yüklü TIR'lar Antalya’ya doğru yola çıktı.


Saraların incelemesinde ve TIR’ların yolcu edilmesinde Vali Mehmet Emin Bilmez’e Çaldıran Kaymakamı Adem Can, Çaldıran Belediye Başkanı Şefik Ensari, İl Tarım Orman Müdürü İbrahim Görentaş ta eşlik etti.

Haberin Fotoğraf Galerisi

  • Van'da Üretilen Domatesler Antalya'ya Gönderiliyor
  • Van'da Üretilen Domatesler Antalya'ya Gönderiliyor
  • Van'da Üretilen Domatesler Antalya'ya Gönderiliyor
Kaynak:Başkale Haber
Yorum Ekle

kod


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

VAN HABER