Van Valiliği kentteki vakalarla ilgili bilgileri paylaşarak artışa dikkat çekti!

Haberi Paylaş

Tarih: 20 Temmuz 2020 16:15

Van Valiliği kentteki vakalarla ilgili bilgileri paylaşarak artışa dikkat çekti!

Van Valiliği kentteki vakalarla ilgili bilgileri paylaşarak artışa dikkat çekti!

Van Valiliği tarafından yapılan duyuruda kentte şu an 100 kişinin koronavirüs tedavisi gördüğü belirtilirken " İlk defa yoğun bakım ve entübe hasta sayımız artmıştır" cümlelerine yer verildi.

Van Valiliği tarafından yapılan duyuruda kentteki koronavirüs vakaları hakkında önemli bilgiler yer aldı.

YÜZDE 70'İNİ 60 YAŞ ÜSTÜ OLUŞTURUYOR

Valilikten yapılan açıklamada, kentte son dönemde Kovid-19 şüphesiyle hastaneye başvuru yapanların test sonuçlarında pozitif çıkanların yüzde 70’ini 60 yaş üstü vatandaşların oluşturduğu belirtildi.

Normalleşme süreciyle birlikte tedbirlerin gevşetilmesi, sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına  dikkat edilmemesi virüsün yayılımını hızlandırdığı belirtilirken. "Özellikle yaşlı vatandaşlarımız için risk artmakta ve yaşlı hastalarımızın da tedavi süreçleri uzamaktadır.  İlk defa yoğun bakım ve entübe hasta sayımız artmıştır. Bundan dolayı özellikle yaşlılarımız zorunlu olmadıkça evden çıkmamalı." açıklamalarında bulunuldu.

DÜĞÜNLERDE DENETİM YAPILACAK

Koronavirüsün yayılımını durdurmak adına alınan önlemlerin paylaşıldığı duyuruda, "Tüm vatandaşlarımız da hem kendi hemde yaşlılarının sağlığını korumak, pandeminin yayılmasını önlemek adına maske takıp, sosyal mesafe ve hijyene dikkat etmelidir.  Vakaların artmasıyla birlikte alınan hıfzıssıhha kurulu kararıyla son günlerde hastanelerde yaşanan yoğun hasta ziyaretleri de yasaklanmıştır.  Öte yandan yaz mevsimi ile birlikte düğünler artmıştır. Düğün sahiplerinin pandemi kuralları kapsamında düğünlerini yapmaları gerekmektedir.  Bununla ilgili kurulan bir komisyon, düğünlerde denetleme yapacaktır. Yapılan denetimlerde kurallara uymayanlara gerekli cezai işlem uygulanacaktır." denildi. 

VAN'DAKİ SON DURUM

Açıklamanın son kısmında "Riskin farkında olalım. Tedbirlere uyalım." cümlelerine yer verilirken "Van’da şu anda toplam 100 Covid-19 hastası hastanelerde tedavi görmekte. Yoğun bakımda yatan hasta sayısı toplam 13. Bunların 5’i entübe.   Evde tedavisi süren toplam hasta sayısı 35. Tedavisi tamamlanıp taburcu olan toplam hasta sayısı 1270. ” denildi.

 

Kaynak:Başkale Haber
  • Haber Etiket:
  • yaka

Yorum Ekle

kod


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

VAN HABER