Başkale de Depremzede öğrenciler ders başı yaptı

Haberi Paylaş

Tarih: 09 Mart 2020 16:48

Başkale de Depremzede öğrenciler ders başı yaptı

Başkale de Depremzede öğrenciler ders başı yaptı

İran’da meydana gelen ve Van’ın Başkale ilçesinde can ve mal kaybına neden olan 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından tatil edilen 25 okuldaki öğrenciler, 15 günlük aradan sonra yeniden ders başı yaptı.

  23 Şubat'ta meydana gelen ve Başkale ilçesine bağlı Özpınar, Kaşkol, Gelenler, Böğrüpek ve Güvenlik mahallelerinde büyük yıkıma neden olan depremin yaraları sarılıyor. 10 kişinin de hayatını kaybettiği depremde 25 okulda ise eğitim öğretime ara verilmişti. 15 günlük aranın ardından bugün okullar yeniden eğitim öğretime açılırken, çocuklar ise sabah saatlerinden itibaren okula gelmeye başladı.

 Babası ve 3 kardeşiyle hayatını kaybeden Fatma’nın sırası boş kaldı

Özpınar Mahallesi’ndeki evinde depreme yakalanarak babası ve 3 kardeşiyle birlikte enkazda kalarak hayatını kaybeden Fatma Furat’ın sınıfında ise hüzün vardı. Fatma Furat'ın eğitim gördüğü Özpınar İlk ve Ortaokulu, deprem felaketinde Hüseyin Tosun ve Emirhan Acar isimli iki öğrencisini daha kaybetmişti.

Gelenler Mahallesinden taşımalı olarak Özpınar Mahallesinde eğitim gören 8/A Sınıfı öğrencisi Emirhan Acar’ın da sırası boş kaldı.

Emirhan Acar’ın sıra arkadaşlarından Serdar Işık, “Emirhan benim çocukluk arkadaşımdı. Beraber aynı köyde yaşıyorduk. Özpınar okuluna taşımalı geliyorduk. Kendisini çok özledim. Yaşasaydı bugün bizimle beraber burada olacaktı.” diye konuştu.

Okulda görev yapan öğretmen Nurten Aşkan, 23 Şubatta bir deprem yaşadık. Depremden dolayı 15 günlük tatilin ardından, bugün ders başı yaptı. Okulumuzda hasar yok. Dedi.

 

Emirhan’ın Acar’ın evinde de yas vardı

 

Depremde enkaz altından sağ kurtarılan ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden 14 yaşındaki Emirhan Acar’ın evinde de yas vardı. Evleri yıkılan ve çadırda yaşayan Emirhan’ın annesi Mercan Acar ve 2 çocuğu, okulların açılmasının ardından büyük bir üzüntü yaşadı.

Türkçe bilmeyen anne Mercan Acar, gözyaşlarına hâkim olmayarak, oğlum yaşasaydı bugün arkadaşlarıyla birlikte okula gidecekti. Dedi.

 

Devletin tüm imkânlarının kendileri için seferber edildiğini söyleyen Özpınar Mahalle muhtarı Cezmi Arslan, okullarımız 15 gün aradan sonra tekrar açıldı. Devletimiz bize her konuda destek oluyor. Buradan depremden dolayı yakınlarının yanına giden vatandaşlarımıza da sesleniyorum. Gittikleri yerlerde çocuklarını okullara göndersinler. Şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

Haberin Fotoğraf Galerisi

  • Başkale de Depremzede öğrenciler ders başı yaptı
  • Başkale de Depremzede öğrenciler ders başı yaptı
Kaynak:Başkale Haber
Yorum Ekle

kod


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YEREL