Norduz Sofrası Güzelliğiyle Göz Kamaştırıyor

Haberi Paylaş

Tarih: 15 Temmuz 2019 08:59

Norduz Sofrası Güzelliğiyle Göz Kamaştırıyor

Van'ın Gürpınar İlçesinde Gürpark projesi adı altında kurulan Millet bahçesi uygulamalarıyla adından fazlasıyla söz ettirdi. Proje içerisinde faaliyet gösteren Norduz Sofrası, hem yörenin lezzetlerini yaşatıyor hem de gelirinin üçte ikisiyle çocukların eğitimine destek sağlıyor.

Van'ın Gürpınar İlçesi'nin hemen girişinde bulunan yaklaşık 100 dönümlük arazi içinde Norduz Sofrası adı altında yöresel yemeklerin ikram edildiği mekan, kısa süre içinde adından söz ettirdi.
Norduz Sofrası İşletme Müdürü Hamza Kurt uzun yıllardır bu işin içerisinde. Gürpınar Kaymakamı Osman Doğramacı vesilesiyle işletme müdürlüğünü aldığı sofra için "Bir Norduzlu olarak danışmanlığını aldığım bu mekân vesilesiyle, çocuklarımızın eğitimine destek sağlamaktan onur duyuyorum, onlar bizim yarınlarımız" diyor.

 


            Kurt'un hem yöresinin lezzetlerinin sunulmasına hem de çocuklarının okumasına verdiği destek tartışılmaz. Daha önce de benzeri projelerde yer almış işini hakkıyla yapan memleket sevdalısı bir insan. Mekânını modernize etmesinin yanında Norduz'un bütün güzelliklerini sunuyor misafirlerine. Doğup büyüdüğü yerlerin güzelleşmesi tanınması ve buradaki insanlar tarafından kullanılabilir hale gelen faaliyet alanlarına dönüşmesi için yapılan projelerde bulunmanın gururu içerisinde.


100 DÖNÜMLÜK ARAZİ BATAKLIKTAN KURTULDU
Daha önce bataklık olan 100 dönümlük alanın şimdi millet bahçesi olduğunu anlatan Norduz Sofrası İşletme Müdürü Hamza Kurt, "Buralar değerlendirilmeli eskiden bataklıktan ibaret olan bu 100 dönümlük arazi şimdi insanların güzel vakitler geçirdiği bir millet bahçesi, isteyince her şey olur yeter ki değeri bilinsin. Gerçekten de değeri bilindiğinde bir bataklık millet bahçesine dönüşebiliyormuş. Böyle güzel bir alanın içinde bulunan mekânın da fazlasıyla hakkını vermişler tabi. Yöresel lezzetleri tüm eşsizliğiyle sunan bu mekan modern görünümüyle de beğeni odağı haline gelmiş durumda" ifadelerini kullandı.


Kurt, daha sonra sorularımızı yanıtladı:
-Çocuk Eğitimine verdiğiniz destekle basın organlarının dikkatlerini üzerinize çekmiş bulunmakla beraber, meşhur bir internet sitesinde mekanınızla ilgili övgü dolu sözler yer alıyor. Gündeme bu kadar oturan ve diğer işletmelere örnek olacak bir nitelik taşıyan Norduz Sofrası Fikriniz nasıl oluştu?
-Ben Kocaeli Van Dostluk Parkı'nın işletmesini yaparken kaymakamımız Osman Doğramacı'nın böyle bir fikri vardı. Bir Norduzlu olarak böyle bir projede yer almamak olmazdı. Danışmanlığını aldım ve çalışmalara başladık. Menümüzü oluşturduk, kurulum planlarını yaptık. Daha sonra kamuya ait bir işletme olduğumuz için kazancımızın bir fayda sağlaması düşüncesiyle gelirimizi maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocukların eğitimi için bağışlamayı düşündük. Osman Doğramacıya ait olan bu fikir kısa sürede büyük bir ilgi gördü, yaptığımız işle gurur duyuyoruz.

 


             "Ayrımcı Zihniyetin Eğitilmesi Şart"
-Sizce Türkiye de Çocukların Eğitime Teşvik Edilmesi için ne tür uygulamalara gidilmeli?
Ülkemizde çocukların okumasına destek vermek amacıyla birçok kurum ve proje var ama bazen bunlar yeterli olmayabiliyor. Kimi aileler çocuklarını eğitmek yerine çalıştırmayı tercih ediyor ben bu konuda öncelikli olarak ailelerin bilinçlendirilmesi kanaatindeyim. Özellikle kız çocukları okutmak istemeyen ayrımcı zihniyete sahip insanlarımızın eğitilmesi şart.
Fikir Sahibi Osman Doğramacı'nın 'Şehir Okuyor Şehir Oluyor' benzerinde eğitim odaklı projelere desteği çocuk eğitimine bu kadar değer veriyor oluşu sağlam prensiplere sahip olan bu işletmenin kalitesinin de tartışılmaz olacağı hissini uyandırıyor insanda. Vakit kaybetmeden mekan hakkında öğrenmek istediklerimi soruyorum;

 


         -Norduz sofrasının eğitim desteği tartışılmaz bir konu elbette ama bunun dışında sizi diğer işletmelerden ayıran yönleriniz ne?
-Menümüzdeki Van'a has yöresel lezzetler ve belirttiğiniz gibi eğitime destek veriyor oluşumuz bizi diğer işletmelerden ayırıyor. Her yerde yemek yiyebilirsiniz örneğin kebap her yerde var ama Van'ın zengin bitki örtüsü ve eşsiz Norduz Koyunuyla yapmış olduğumuz yöresel yemeklerimiz bizi diğer işletmelerden farklı kılıyor. İnsanlar dışarıdan gelen misafirlerine Van yöresine has lezzetler tattırmak istediğinde akıllarına ilk biz geliyoruz dedi. Başkale Haber

Haberin Fotoğraf Galerisi

  • Norduz Sofrası Güzelliğiyle Göz Kamaştırıyor
  • Norduz Sofrası Güzelliğiyle Göz Kamaştırıyor
  • Norduz Sofrası Güzelliğiyle Göz Kamaştırıyor
  • Norduz Sofrası Güzelliğiyle Göz Kamaştırıyor
Kaynak:Başkale Haber
Yorum Ekle

kod


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

VAN HABER